Ana Sayfa Teknoloji 17 Mart 2022 92 Görüntüleme

WhatsApp’ta hayat kurtaran 18 gizli özellik

SMS’i ve MMS’i tarihe gömen fiyatsız iletileşme uygulaması WhatsApp, dünyanın en çok kullanılan taşınabilir irtibat araçları ortasında yer alıyor.

Her ne kadar piyasada birçok alternatifi olsa da WhatsApp, daha fazla beşere ulaşma imkanı sunduğu için başkalarından bir adım önde yer alıyor.

2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan WhatsApp, yaptığı güncellemelerle kullanıcılarına birçok özellik sunuyor. Pekala siz WhatsApp’ı ne için kullanıyoruz? Yalnızca iletileşmek, sesli ya da manzaralı arama yapmak için mi?

Oysa WhatsApp, kullanıcılarının pek de farkında olmadığı birçok püf noktası içeriyor. Bu pratik özellikler, platformu kullanma tecrübenizi daha süratli ve pratik bir hale getiriyor.

Örneğin, fotoğraflarınızı çözünürlüklerini kaybetmeden gönderebilir, internet paketinizden tasarruf edebilir ve küme kurmadan toplu ileti gönderebilirsiniz.

İşte sizler için az kişinin bildiği 18 bâtın WhatsApp özelliğini derledik. Haydi gelin, uygulamanın hayli işe yarayan saklı özelliklerini nasıl kullanacağınıza birlikte bakalım.

WHATSAPP’TA HAYAT KURTARAN 18 BÂTIN ÖZELLİK

WhatsApp, büyük küçük fark etmeksizin çabucak hemen hepimizin akıllı telefonlarında yer alan bir uygulama. Fakat WhatsApp’ın tam potansiyelini biliyor muyuz ve bütün özelliklerini kullanıyor muyuz?

Sohbetlerinizi kimsenin görmesini istemiyor musunuz? Kişi listesinde görünmez mi olmak istiyorsunuz? Bunları ve daha birçok değişik özellikleri yalnızca Ayarlar sekmenize bakarak öğrenebilirsiniz. İşte hayatınızı biraz daha kolay hale getirecek yararlı WhatsApp özelikleri…

1 – GÖRÜNMEZ OLMA

WhatsApp’ta çevrimiçi görünmek yahut durum, fotoğraf ve hesap bilgileri üzere detaylarınızın denetim edilmesini istemiyorsanız şu adımları takip edin.

Android için WhatsApp’ın ‘’Ayarlar’’ kısmını açın ve ‘’Hesap’’ kısmına gidin.

iOS için ise ‘’Ayarlar’’ kısmına gidin.

Akabinde ‘’Gizlilik’’ sekmesini açın. Ayarlarınızı Android’deki üzere değiştirin.

2 – İLETİLERİ ‘’OKUNDU’’ YAPMADAN OKUMANIN YOLU

WhatsApp’ta bir iletisi okurken fark edilmemenin farklı yolları vardır. Bunlardan en kolayı, ‘’görüldü’’ bilgisini kapatma özelliğidir. Fakat bir öteki kolay prosedür ise telefonlardaki uçak modu seçeneğini etkinleştirmektir.

3 – WHATSAPP KÜMELERİNDE ŞAHSA ÖZEL CEVAP VERME

Bu özellik sayesinde gönderdiğiniz iletisi yalnızca karşılık vereceğiniz kişi görür. Bunun için izlemeniz gereken prosedürler şu şekiledir:

Yanıtlayacağınız bildirinin üzerine basılı tutun ya da bildirisi sağa kaydırın.

Yanıt yazmadan evvel sağ üst köşedeki menüye dokunun ve “Özel olarak cevapla” seçeneğine işaretleyin.

Açılan ekrandan yazacağınız yanıt, seçtiğiniz bildiriyle ilgili olarak yalnızca iletinin o sahibine görünecek. Onun tıpkı halde vereceği cevaplar da yalnızca size görünecek.

4 – TOPLU BİLDİRİ GÖNDERME

WhatsApp’ta toplu bildiri göndermenin tek yolu küme oluşturmak değil. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

Sohbetler sekmesinde sağ üstte bulunan ‘’Üç nokta’’ kısmına dokunun.

Açılan menüden “Yeni toplu mesaj” seçeneğini işaretleyin.

Toplu bildirinizi göndermek istediğiniz şahısları seçip bildirinizi yazabilirsiniz.

5 – KENDİNE İLETİ GÖNDERME

Rehberinize kendi numaranızı bir isimde kaydedin ve rehberde kendinizi bulun. Sonra numara ayrıntılarına bakın. Bu kimi telefonlarda ‘’i’’ simgesi ile gösterilir. Numaranızın altında Whatsapp simgesi göreceksiniz.

Bunun yanı sıra WhatsApp, rehberinize kaydetmediğiniz bireylere ileti atabilmeniz için resmi olarak bir siteye sahip: wa.me.

Diyelim ki 0123 456 78 90 diye bir numaraya ileti göndermek istiyorsunuz. Bunun için telefonunuzun tarayıcısına gidip URL kısmında wa.me/901234567890 yazıp altta çıkan butona basmanız kâfi oluyor.

Bastıktan sonra WhatsApp uygulamanızda girdiğiniz numarayla sohbet penceresi açılıyor.

6 – SESLİ İLETİLERİ AHİZEDEN DİNLEME

Her vakit sesli görüşme gerçekleştirmek mümkün olmayabiliyor. Sesli ileti gönderme özelliği, tam da bu üzere durumlarda değer kazanıyor.

Fakat sesli bir bildiri aldığımızda, kulaklığımız yanımızda değilse iletisi hoparlörden dinlemek zorunda kalıyoruz. Yani en azından birden fazla WhatsApp kullanıcısı bu türlü sanıyor.

WhatsApp, kulaklığı olmayan kullanıcıları da düşünerek uygulamaya bilinmeyen bir özellik eklemiş durumda.

Şayet yanınızda kulaklık yoksa ve sesli iletisi hoparlörden dinlemek istemiyorsanız ‘’Sesli iletisi oynat’’ butonuna dokunduktan sonra telefonunuzu kulağınıza götürün.

WhatsApp, aygıtı kulağınıza yaklaştırdığınız anda sesi hoparlörden alıp telefon ahizesine verecek ve iletisi tekrar başlatacak. Böylelikle sesli bildirisi, bir telefon görüşmesi üzere sadece siz duyacaksınız.

7 – İLETİLERİ VURGULAMA

WhatsApp’ta göndereceğiniz özel bildirileri koyu, eğik ve üstü çizgili bir formda de vurgulayabilirsiniz. Örneğin değerli bir şey söyleyecekseniz, kalın puntolarla yazın. Bir şiir paylaşacaksınız, italik yazın ya da bir liste paylaşacaksınız, üstünü çizin.

İtalik yazmak için yapmanız gereken: _metin_

Kalın yazmak için: *metin*

Üstü çizili yazmak için: ~metin~

8 – DEĞERLİ BİLDİRİLERİ BULMA

Size gönderilen kıymetli iletileri saatlerce aramak ve vaktinizi bununla harcamak yerine iletiyi seçin ve ‘’Yıldızla’’ işaretleyin.

Böylelikle işaretlediğiniz bildirileri ana menüdeki ‘’Yıldızlı mesajlar’’ sekmesinde çarçabuk bulabilirsiniz.

9 – WHATSAPP İLETİLERİNİ TXT OLARAK PAYLAŞMA

WhatsApp görüşmelerinizi, TXT formatında bir belge haline getirip dilediğiniz yolla paylaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şu formdadır:

Kişi ya da küme fark etmeksizin göndermek istediğiniz konuşmayı açın.

Sağ üst köşedeki menüye dokunun, şayet varsa “Diğer” seçeneğine dokunun,

“Sohbeti dışa aktar” seçeneğine dokunup paylaşım yolunu tercih edebilirsiniz.

Böylelikle sizin için epey ehemmiyet arz eden sohbetlerinizi, bu yolla kendi e-posta adresinize gönderebilirsiniz.

10 – FOTOĞRAFLARI ÇÖZÜNÜRLÜKLERİ DÜŞMEDEN PAYLAŞMA

Olağan kurallarda WhatsApp’tan gönderdiğiniz fotoğrafların imaj kalitesinde önemli bir düşüş yaşanır. Fotoğraf ve görüntü paylaşımını kolaylaştırmak için yapılan optimizasyon nedeniyle gönderilen ya da alınan imgelerin kalitesi düşük olur. Lakin bu mahzuru aşmanın bir yolu bulunuyor. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu formdadır:

Fotoğraf göndermek için ‘’Galeri’’ seçeneğine değil ‘’Belge’’ seçeneğine dokunun.

Akabinde göndereceğiniz fotoğrafı seçin ve gönderin.

Bu formda paylaştığınız fotoğraflar, sohbet ekranında görünmez ve üzerlerine dokununca açılır. Böylelikle optimizasyon yapılmadığı için manzara kalitesi korunmuş olur. Fakat göndereceğiniz fotoğrafların 16 MB’tan daha yüksek boyutlu olmaması gerekir.

11 – POZİSYON PAYLAŞMA VE CANLI POZİSYON TAKİBİ

Mesajlaştığınız kişilerle ‘’anlık pozisyon takibi” paylaşımı yapabilirsiniz. Böylelikle pozisyon bilgileri, gerçek vakitli olarak karşı tarafa iletilecektir. Bu özellik, aileniz ve sevdiklerinizin güvenliği kelam konusu olduğunda hayli kullanışlıdır. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

 • ‘’Konum’’ sembolüne dokunarak pozisyon paylaşma ekranına gelin,.
 • Açılan ekrandan hangi müddetle (15 dakika, 1 saat, 8 saat) konum paylaşacağınızı seçin.

12 – DÜZMECE POZİSYON GÖNDERME

Birinci evvel düzmece pozisyon göndereceğiniz kişinin sohbet kısmına girin.

Arama kısmına nerede uydurma pozisyon bildirimi yapacaksanız adresi yazın ve aratın; Bir mahalle, sokak, alışveriş merkezi, tarihi yer, cami, müze, spor salonu üzere direkt isimleri yazın.

İstediğiniz yeri bulduğunuzda adres kısmında gelen yere dokunduğunuzda düzmece pozisyon bilgisi göndermiş oluyorsunuz. Böylelikle karşıdaki bireye fake yer bildirimi atmış oluyorsunuz.

13 – ENGELLEDİĞİNİZİ ANLAMANIN YOLU

 • WhatsApp’ta birinin sizi engellemiş olabileceğini gösteren birkaç işaret vardır.
 • Sohbet penceresinde ilgili kişinin son görülme zamanını göremezsiniz.
 • Birebir vakitte sizi engelleyen kişinin çevrimiçi olup olmadığını da göremezsiniz.
 • İlgili kişinin profil fotoğrafında yapılan güncellemeleri göremezsiniz.
 • Sizi engellemiş olan bir bireye gönderdiğiniz bildirilerde, her vakit tek bir onay işareti gösterilir. İkinci onay işareti hiçbir vakit gösterilmez.
 • Bu kişiyi aramaya çalıştığınızda temas kurulamaz.

Bir şahısla ilgili olarak üstte belirtilen durumların tümüyle karşılaşıyorsanız kelam konusu kullanıcı sizi engellemiş olabilir. Lakin diğer olasılıklar da mümkün olabilir.

14 – KULLANICI BİLGİLERİNİ İNDİRME

Facebook ve başka toplumsal medya platformlarında olduğu üzere, WhatsApp’ta da profilinize ait bilgilerinizi uygulama içerisinden talep etmeniz mümkün.

Bu bilgiler, talebiniz doğrultusunda uygulama tarafından hazırlanıp bir .ZIP belgesi biçiminde iki-üç gün içerisinde size gönderilecek. Elinize ulaşan belgeyi yedekleyebilirsiniz. Lakin evrakın içerisinde iletileşme yedekleriniz bulunmayacak. Uygulamak için izlemeniz gereken adımlar şu formdadır:

 • ‘’Hesap’’ kısmına dokunun.
 • Akabinde “Raporu talep et” butonuna basın.

Not: Eğer bu müddet zarfında hesabınızı siler ya da numara değiştirirseniz talebiniz iptal edilir.

15 – İKİ ADIMLI DOĞRULAMA

WhatsApp’ta güvenli formda iletileşmek ve bilgilerinizi casus uygulamalardan korumak için ek bir güvenlik özelliğini etkinleştirmeniz gerekiyor.

Uygulama, birinci heyetim esnasında bir SMS kodu gönderir. İki adımlı doğrulama ise WhatsApp hesabınıza farklı bir telefondan ulaşma ihtimalini pürüzler. Bunun için şu süreçleri takip etmelisiniz:

 • ‘’Hesap’’ kısmına dokunun.
 • “İki adımlı doğrulama” satırını seçin.
 • 6 haneli bir şifre belirleyip şifrenizi onaylayın.
 • E-posta adresinizi girip e-posta adresinizi onaylayın.
 • Şifre ve e-posta adresinizi dilediğiniz vakit değiştirebilirsiniz.

16 – DATA TASARRUFU

Rastgele bir Wi-Fi ağına bağlı olmadığınız vakitlerde, taşınabilir internetiniz üzerinden yaptığınız sesli ya da görüntülü WhatsApp görüşmeleri, kotanızın en büyük düşmanı olabilir. Görüşmelerin harcadığı bilgi ölçüsünü azaltmak için takip etmeniz gereken süreçler şu haldedir:

 • Ana ekranda yer alan sağ üst köşedeki “Üç nokta” sembolüne dokunun.
 • ‘’Depolama ve veriler’’ satırına dokunun.
 • En altta yer alan “Aramalar için daha az data kullan” kutucuğunu işaretleyin.
 • Lakin bu süreç, görüşmelerinizdeki ses ve imaj kalitesini azaltabilir.

17 – DEPOLAMA AYARLARI

WhatsApp’tan yaptığınız görüşmelerde, kullanıcı başına düşen ölçülerle ne kadar internet verisi harcadığınızı görebilmek mümkün.

Ayrıyeten hangi şahısla ne kadar fotoğraf, görüntü, ses ve belge paylaştığınızı da görebilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken süreç sırası şu haldedir:

 • Ana ekranda yer alan sağ üst köşedeki “Üç nokta” sembolüne dokunun.
 • ‘’Depolama ve veriler’’ seçeneğine dokunun.
 • “Depolama alanını yönet’’ satırını seçin.
 • Ayrıntıları görüntülemek istediğiniz bireylerin üzerine dokunarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra “Depolama alanını yönet’’ kısmında, istediğiniz kategorideki görüşmeye özel bilgilerin silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda başka görüşmelerdeki bilgileriniz dururken, yalnızca seçtiğiniz kişi ya da kümeyle olan görüşmelerinizi temizlemiş olursunuz.

Not: Eğer görüşme içerisinde kıymetli dokümanlar, imgeler varsa yedeğini almayı unutmayın.

WHATSAPP’A ŞİFRE KOYMA

Android aygıtlarda:

 • Ardından ‘’Hesap’’ seçeneğini seçin.
 • Daha sonra en altta yer alan “Parmak izi kilidi” seçeneğini seçip doğrulamayı açın.
 • Yapılan bu sürecin ardından WhatsApp uygulamasını her açtığınızda sizden parmak izi isteyecektir.

Öbür bir sistem ise aygıtınıza kilitleme uygulamaları indirerek WhatsApp’a şifre koymak. Bunun için AppLock, Uygulama Kilitleyici, Hexlock ve Kilitleyici üzere uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

iOS aygıtlarda:

 • Birinci olarak WhatsApp uygulamasını açın ve ‘’Ayarlar’’ kısmına girin.
 • Daha sonra ‘’Hesap’’ kısmına girin ve ‘’Gizlilik’’ seçeneğini seçin.
 • ‘’Ekran kilidi’’ kısmını açın ve akabinde ‘’Face ID ya da Touch ID Gereksin’’ seçeneğini seçin.
 • Bu kısımda istediğiniz şifreleme seçeneği ile kimlik doğrulamanızı faal hale getirin.

Andorid aygıtlarda olduğu üzere iOS aygıtlarda da birtakım uygulamalar üzerinden Whatsap’ınıza şifre koymanız mümkündür. Bu uygulamalar ortasında ise SafeInCloud, Secrets ve Password Manager yer alıyor.

Ensonhaber

hack forum warez forum hacker sitesi gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr ilbet destek ilbet ilbet giriş
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum